Sevgili Dostlar, Çok Değerli Hemşehrilerim;

Öncelikle, 6 Şubat’da yaşadığımız deprem nedeniyle tüm ülkemin başı sağ olsun. Yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Dün de aynı bölgede yani Şanlıurfa’da ciddi bir sel felaketi yaşadık. Ülkemiz gerçekten son 15-20 yıl felaketler ülkesi oldu. Bunun nedenlerini niçinlerini ciddi anlamda sorgulamayız. Şehirleşme planlarını yeniden gözden geçirmeliyiz. Planlamayı el yordamıyla değil, bilim ve akılla yapmalıyız.

Dün, itibarıyla.1983 yılında öğrencisi olduğum, sonrasında da 1990 yılında akademik hayata başladığım ve çeşitli noktalarında idari görevler aldığım üniversitemden Milletvekili Aday Adaylığı” çerçevesinde ayrıldım. Ülkemizin her anlamda çok ciddi sorunları var. Liyakatsızlık, makam ve para hırsı her şeyin önün geçmiş durumdadır. Ülkemizin bu bağlamda geleceğe yönelik de ciddi sıkıntıları vardır. Ülke, “Sınır namustur“ söyleminden“ geçmeyen namussuzdur” noktasına gelmiştir. Halkın ciddi ekonomik sıkıntıları, işsizlik ve hayat pahalılığı gibi temel sorunları vardır. Enflasyon TUİK’e göre yüzde yüzde 56 ancak halkın yaşadığı enflasyon en az yüzde 156’dır. Maalesef ülkemizde orta sınıf yok olmuş, en alt gelir grubu ile en üst gelir grubu arasındaki makas açılmıştır. Her anlamıyla üreten bir ekonomiden uzaklaşılmış, ranta dayalı, fırsatçı, talan ve yalan bir anlayış egemen kılınmıştır. Emekçi sınıflar üzerinde baskı artırılmış, tarımda girdi fiyatları yükselmiş, paramız pul olmuştur. Hayvancılık yerlerde sürünmektedir. Köylümüz süt alış fiyatları artmadığı  ve girdi fiyatları yükseldiği için sağımlık ineklerini kesime göndermektedir. Üniversiteler deprem bahane edilerek online eğitime geçilerek kısmen kapatılmıştır. Üniversite yönetimleri yüzlerini öğrenciler ve akademisyenlere dönük değil, Beştepeye yönelik icraat yapmaya başlamışlardır. Halbuki üniversitelerin temel 3 vizyonu vardır. Üniversiteler bilim üretir, Üniversiteler öğrenci ve kendi kadrolarını yetiştirir. Üniversiteler halkı aydınlatır. 

Balıkesir ilimizin de bu bağlamda ciddi sorunları vardır. Balıkesir tarım, hayvancılık, sanayi ve turizm kentidir. Bu başat sektörlerde yaşadığımız sorunları, ülkemizin makro düzeyde yaşadığı sorunlardan ayırt edemeyiz. Ama, bu sorunların çözümü vardır. Çözümleri, dayanışarak bulacağız. Ortak akılla bulacağız. Şehrimizin kıyı bandındaki turistik bölgelerde altyapı sorunu belediyeleri güçlendirerek çözeceğiz. Tarım ve hayvancılıktaki sorunları uzun vadeli düşük faizli kredilerle sübvanse edeceğiz. Girdi maliyetlerini azaltacağız, tekrar üreten ve kendi kendine yeten bir ülke yaratacağız. Küçük ve orta ölçekli işletmeleri finansal açıdan destekleyeceğiz. Başka, ne yapacağız. Kısaca;

Kral değil, kuralla bu ülkeyi yöneteceğiz.

-Eş dost hukuku değil, evrensel hukuku egemen kılacağız.

-Tek akıl değil, ortak aklı egemen kılacağız.

-Ülkeyi biat’la değil, liyakat anlayışıyla yöneteceğiz.

-Her zaman hurafeyi değil, bilimi önceleyeceğiz.

-Ülkede otokrasiyi değil, kurum ve kurumları olan tam demokrasiyi egemen kılacağız.

-Kader planını değil, imar planını önceleyeceğiz.

 – Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılında bu ülkeyi demokrasi ile taçlandıracağız. Ve her alanda zihniyet devrimini gerçekleştireceğiz.

Çocuklara sözümüz var. Bir kişi değişecek, her şey değişecek. And olsun. Başaracağız. HAK, HUKUK, ADALET , BAŞLIYORUZ…

Prof. Dr. Ayhan GÖKDENİZ

 CHP BALIKESİR MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için tanımlama bilgilerini kullanır. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Kişisel bilgileriniz üçüncü şahıslarla paylaşılmaz, reklam ve pazarlama amacıyla kullanılmaz.